סקירת ספרות – מערכת החינוך – דו"ח דוברת: ניסיון למעורבות להרחבת השסע המעמדי?

אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו, אז במקום שנספר לכם כמה אנחנו טובים בלכתוב עבודות אקדמיות בתשלום, החלטנו לפרסם עבודה לדוגמא, בחינם.

העבודה הזו היא עבודה סמינריונית בחינוך, בנושא "השפעות פוליטיות על מערכת החינוך בחברה שסועה"

פרק שני: השתקפות השסעים במבנה וברפורמות מערכת החינוך

דו"ח דוברת: ניסיון למעורבות להרחבת השסע המעמדי?

וועדת דוברת לא הייתה וועדה פוליטית, בוודאי שלא בהרכבה. אך וועדת דוברת מונתה על ידי פוליטיקאים, הממשלה עצמה וגם הורכבה על ידם. לכן, גם אם אין ב"תכנית הלאומית לחינוך" מעורבות פוליטית ברורה, יש בה במשתמע לפחות, עקבות של השקפת עולם דומה לזו של המדיניות הכלכלית חברתית של הממשלה דאז (וגם היום). הרי וועדת דוברת הניחה ביסוד עבודתה כי קיים מתאם בין רקע כלכלי והישגים בלימודים.  מאידך היא חורטת על דגלה את המצוינות להישגיות. החיבור של שני אלה בהשקעה התקציבית הנמוכה ביותר מוליכה להעמקת יתר של הפערים בחינוך.

לחברה הישראלית אין תפיסת מרחב פלורליסטית ושוויונית. אדרבא, כמעט מיום הקמתה יועדו מרחבים נפרדים לאלה בעלי פוטנציאל "חזק" ולאלה שהם בעלי פוטנציאל "חלש". לאלה האחרונים קוראים "עיירות פיתוח" או " שכונות מצוקה". הישגי מערכת החינוך לפי דברי דו"ח דוברת עצמו מהווים בבואה לאותן שכונות, כמו גם להיפוכן. דו"ח דוברת, מייצג תפיסת עולם אשר שלטה בממשלה ובמרחב הפוליטי לפיה על הממשלה להתערב מעט ככל האפשר, לקצץ תקציבים חברתיים ולהשאיר את הצמיחה בידי הסקטור הפרטי בעל האמצעים. לא זו בלבד, יש להגביר את אמצעיו, כי בכך יגדיל את הצמיחה עוד יותר. זו תיאוריית "האיש השמן והאיש הרזה" של שר האוצר דאז.

הפרטת מערכת החינוך, גם אם תחת הכותרת "חינוך ציבורי" וגם אם לשיעורין, במדורג ולא באבחה אחת, פירושה פחות שוויון הזדמנויות בחינוך. דו"ח דוברת מייצג גישה פוליטית כלכלית חברתית של אותה ממשלה לפיה השסע המעמדי יקוטב ויועמק.

אופק חדש ועוז לתמורה

דו"ח דוברת לא יושם. משרד האוצר לא תיקצב אותו וארגוני המורים לא שיתפו פעולה עם משרד החינוך כדי ליישמו. עם זאת, מצב מערכת החינוך לא השתפר, אלא נשאר שרוי במשבר עמוק. כשנה לאחר חתימת דו"ח דוברת, התקיימו בחירות אשר שינו במידה רבה את פני השלטון. ראש הממשלה אריאל שרון הביא לפילוג הליכוד ולהקמת "קדימה". מאחר שאושפז נבחרה ממשלה חדשה בהובלת "קדימה" בראשות אהוד אולמרט ובשיתוף פעולה עם העבודה. פרופ' יולי תמיר מונתה שרת החינוך.

למרות שמה שנראה ככיוון האידיאולוגי ניאו-ליברלי של דו"ח דוברת, זכה לביקורת נוקבת מידי אנשי מקצוע, היו בו מספר תובנות חשובות, במיוחד בכל הקשור למעמד המורה מחד ולשעות ההוראה מאידך.  במקום להציג תכנית חובקת וגורפת, נוסח "דו"ח דוברת", תמיר גיבשה תכנית פרופסיונאלית המבוססת על הנחות היסוד של דוברת, שעיקרה הגברת שעות ההוראה הפרונטליות למספר מצומצם של תלמידים והעלאת שכר המורה בתמורה לשינוי בהיקף העבודה. תכנית זו הוצגה בקיץ כהסכם בין הממשלה להסתדרות המורים בשם "אופק חדש".

כתיבת עבודות אקדמיות בתשלום על ידי מומחים -למי זה כדאי?

אז נכון שזה לא כל כך מסובך? אך עדיין דורש זמן ולכן אנחנו כאן, שמחים להציע לכם את שירותי הכתיבה שלנו. ולחסוך לכם את הטרחה והמאמץ בכתיבת עבודה טובה ויפה.

לפרטים נוספים צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן