סקירת ספרות – השסעים בחברה הישראלית

אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו, אז במקום שנספר לכם כמה אנחנו טובים בלכתוב עבודות אקדמיות בתשלום, החלטנו לפרסם עבודה לדוגמא, בחינם.

העבודה הזו היא עבודה סמינריונית בחינוך, בנושא "השפעות פוליטיות על מערכת החינוך בחברה שסועה"

 

פרק ראשון: השסעים בחברה הישראלית – סקירת ספרות

מדינת ישראל מוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית. לכאורה קיים מתח בין שתי ההגדרות, כי הרי "דמוקרטית" היא הגדרה אוניברסלית שאינה תחומה בגזע, מין או דת, ואילו "יהודית", היא הגדרה פרטיקולריסטית. מתח זה נוגע בשורשו גם לעובדה כי מעל ל- 17% מאזרחי ישראל הינם מוסלמים, נוצרים או דרוזים, ואילו עוד כ- 4% אינם יהודים לפי חוקי ההלכה[1]. עם זאת רבים, שאינם דווקא דתיים, אלא גם חילונים אינם רוצים לוותר על המרכיב היהודי בהגדרתם. יתר על כן תפיסתם מיוסדת על היסוד הלאומי ביהדות, ופחות על זה הדתי. חוקרים רבים תומכים בעמדה זו, למשל: גביזון (1998) הטוענת:

"רק זיקה אזרחית משמעותית ומכובדת תאפשר את המשך קיומה של מדינה שתשמור זיקה ייחודית ליהדות ותהייה דמוקרטית וצודקת.  מוצדק לעשות מאמצים ברמה ציבורית לחיזוק והעמקה של איחוד היהודי, יחד עם הרחבת הזיקה לתרבות הכללית בכל המגזרים  – יחזקו הן את הזיקה האזרחית המשותפת והן את התחושה של אחדות העם.

ניסיון בהווה לכפות על העם היהודי כולו תפיסה אחת אורתודוקסית של זהות יהודית לא תגביר את אחדות העם אלא להפך. חיוני ליצור מידה מסוימת של הבחנה בין מדינת ישראל לבין עם ישראל ומידה ניכרת של הבחנה בינה לבין הדת היהודית. קל להיווכח שהבחנות אלה הכרחיות לשימור מידה ראויה של דמוקרטיות, צדק ויציבות כלפי אזרחי המדינה הלא יהודיים. חשוב מאוד לראות כי בתנאים המורכבים של הקיום היהודי הבחנה כזו חיונית גם על מנת לשפר את יכולתה של ישראל לתרום לשימור ייחודה של זהות יהודית בארץ ובעולם."

אין מטרת עבודה זו לתלות את הקולר בגורם זה או אחר. שסעים קיימים בכל חברה, כפי שהראו הבחירות הנוכחיות לנשיאות ארצות הברית. עוצמות השסעים הם פונקציה של יחסים בתוך החברה ובמקרה של החברה הישראלית, מידת תחושת הביטחון של קבוצת הרוב בחברה ויכולתה להכיל עמדות מיעוט (סואן, 2012).

[1] הכוונה לעולים שהגיעו מתוקף חוק השבות, בעיקר ממדינות חבר העמים לשעבר, אשר יהדותם לא הוכרה על ידי הממסד הרבני או על ידי משרד הפנים.

כתיבת עבודות אקדמיות בתשלום -למי זה כדאי?

אז נכון שזה לא כל כך מסובך? אך עדיין דורש זמן ולכן אנחנו כאן, שמחים להציע לכם את שירותי הכתיבה שלנו. ולחסוך לכם את הטרחה והמאמץ בכתיבת עבודה טובה ויפה.

לפרטים נוספים צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן