איך לכתוב עבודה סמינריונית

השאלה הבסיסית שעולה אצל כל סטודנט בשלב מסויים היא איך לכתוב עבודה סמינריונית. השאלה הזו היא שאלה מורכבת שכן יש אינסוף דרכים לכתוב עבודה סמינריונית או כל עבודה אחרת. אין דרך אחת נכונה אבל יש כמה דרכים לא נכונות.

להלן כמה טיפים לכתיבה נכונה:

 • היוועצו במנחה העבודה – הוא זה שאמור לתת ציון ולכן הדעה שלו חשובה. תשאלו אותו טוב טוב מה הוא מצפה למצוא בעבודה ותנסו להוריד את המילים הגבוהות בהן הוא משתמש לשטח. שאלות כמו:
  – מה הכוונה?
  – אתה יכול לתת דוגמא?
  -האם ניתן לעשות אחרת?
 • הנושא זה הדבר הכי חשוב בעבודה. נושא טוב שאתם מתחברים עליו ויש עליו מספיק חומר יהווה קרקע פוריה להמשך ונושא גרוע יכול להרוס לכם את העבודה. להלן כמה דגשים:
  – לא להתפתות לנושאים קיצוניים מדיי וממוקדים מדיי.
  – לא לבחור נושאים רחבים מדיי. הנושא צריך להיות כזה שתוכלו להקיף ב-20 עמודי תוכן ונושא רחב מדיי יחטיא את המטרה.
  – נושא רלוונטי שנמצא בכותרות תמיד יהיה מעניין גם למנחה.
  – תריצו את הנושא בגוגל סקולר ותראו שיש עליו חומרים טובים מהשנים האחרונות.
 • אישור מתווה העבודה מול המנחה, גם אם הוא לא מבקש במפורש. בכל עבודה כדי לאשר מול המרצה ראשי פרקים, שאלת מחקר, שיטת מחקר (אם יש) ורשימת מאמרים ראשונית. ככה יהיה לכם קל יותר לקלוע לדעתו ולהתמודד עם מרצה שמשנה את דעתו לאחר שהעבודה מוכנה.
 • מאמרים ותוכן אקדמי – כלל אצבע הוא שעדיף לא להשתמש בתוכן ישן מעבר לחמש שנים אחורה ובמיוחד שעושים עבודה על תחומים דינמיים ומשתנים כמו רשתות חברתיות ואינטרנט. אם לעומת זאת אתם עושים עבודה סמינריונית במשפטים אז סביר להניח לפסקי דין משנות ה-80 של המאה שעברה.
 • 90% מהעבודות לא ניתן לעשות בהסתמך על חומר בעברית בלבד. למעשה רק עבודות במשפטים יכולות להיות טובות ועדיין בלי מאמר אחד באנגלית. לגבי כל השאר – אם תצמדו לעברית אתם כנראה תמצאו את עצמכם עם הרבה תוכן ישן, לא רלוונטי ושנמצא בשוליים של העשייה האקדמית בעולם. ולכן, תחסכו לעצמכם זמן ותעברו יש לאנגלית.
 • מי שמתקשה עם אנגלית שיעבוד עם גוגל טרנסלייט או עם תרגום מסמכים. ניתן להעביר גם לתרגום חלקים במסמך בלבד.
 • לא להעתיק מהמאמרים, לסכם אותם. זה נכון במיוחד לתוכן בעברית שהפיתוי הוא גדול להעתיק מהמאמר. זה יכול אף להחשב כהעתקה. אם בכל זאת אתם צריכים לקחת מהמאמר הגדרות ודברים נוספים אז חובה לתת מראה מקום מדוייק, כולל עמוד ופיסקה וזה בשביל למנוע חשד להעתקה.
 • אין מקום לדעה אישית בגוף העבודה – אתם נדרשים בסמינריון להביא את מה שהחוקרים אמרו ומצאו. את עמדתכם וביקורת על העניין תוכלו להביא בסיכום של העבודה.

אנחנו מקווים שהטיפים עזרו לכם, אבל באמת שזה המעט שבמעט ומדובר במשהוה הרבה יותר מורכב. רוצים עזרה מקצועית? פנו אלינו עוד היום.

 

לפרטים נוספים צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן